Americký kokeršpaniel
 

Americký kokeršpaniel

(podľa NELLINES)

 

Americký kokeršpaniel je malý, športový psík, ktorého charakterizuje veselý chvostík v neustálom pohybe, kopa energie, radosť zo života, láska a oddanosť k ľuďom.
Má hlavičku so sladkým výrazom, plyšovú papuľku, veľké tmavé príťažlivé oči, do ktorých keď sa pozriete ste stratení (a v mojom prípade zamilovaný do konca života), veľký ňufák a celkový dojem dotvárajú dlhé, mierne zvlnené ušká. Jednoducho, je to psík na „pohľadanie“. Atraktívny po každej stránke, či už kvôli jeho majestátnemu vzhľadu alebo živej povahe.

Vďaka svojej veľkosti, mocnej a kompaktnej stavbe tela, vytrvalosti a rýchlosti je vhodný a využiteľný na rôzne činnosti. Je nadšený všetkému, čo môže robiť so svojím pánom – agility, dog dancing, poslušnosť, canisterapiu či dnes už ojedinele lov. Je mu jedno, či sa celý deň povaľuje na gauči alebo vykonáva nejakú činnosť, pre neho je najdôležitejšie aby bol v ľudskej spoločnosti. Vtedy je šťastný. Samozrejme je vždy lepšie, keď má kokrík pravidelný pohyb, nakoľko je toto plemeno náchylné mať nadváhu a rovnako z pohybu má veľkú radosť.
Toto plemeno nie je vhodné na záhradu alebo do koterca. Nie je vhodné ani pre človeka, ktorý má na neho minimum času alebo je stále preč z domu. Americký koker potrebuje stály kontakt s človekom, je na ňom priam závislý. Je prítulný, sám si vyžaduje pohladenie a pomojkanie.

Americký koker je ľahko ovládateľný a výborne cvičiteľný, ľahko sa motivuje vďaka jeho typickej vlastnosti – láske k jedlu. Niektoré jedince bývajú tvrdohlavejšie alebo dominantnejšie, tieto črty je treba podchytiť a potlačiť už od malička. Ak neviete ako na to, je vhodné navštíviť cvičisko pre psíkov, psíka socializovať a naučiť aspoň základnú poslušnosť, prípadne sa poradiť s chovateľom. Nepodceňujte prejavy jeho dominancie, neposlušnosti či tvrdohlavosti, zatrhnite to už na začiatku, inak hrozí, že spolužitie s Vašim nevychovaným miláčikom Vás bude často bolieť a to nielen na duši...
V rodine je americký koker priateľský, má rád deti a dobre vychádza aj s inými domácimi zvieratkami.

Americký koker si vyžaduje pravideľnú staroslivosť o svoju srsť. Je nevyhnutné ho upravovať aspoň raz za 6 -8 týždňov – ostrihať hlavu, vytrimovať chrbát, vykúpať a rozčesať, doupraviť nohy. U výstavných jedincov sa tento interval skracuje, u psíkov v domácom strihu je úprava menej náročná avšak rovnako potrebná. Každý chovateľ Vám rád vysvetlí a ukáže ako sa starať o srsť kokríka. Strihanie a kúpanie isto zvládnu v každom psom salóne, ale ak chcete svojho kokríka vystavovať, poraďte sa so svojím chovateľom kde ho máte dať upraviť. Je len málo salónov, v ktorých nájdete odborníkov na výstavnú úpravu. Vaše nadšenie pre výstavy sa môže veľmi rýchlo skončiť fiaskom, keď zistíte, že v salóne Vášmu kokríkovi vyholili chrbát....

Dobre vychovaný,

vždy priateľský

a upravený kokrík

je ozdobou rodiny,

ulice, mesta či dediny.